FAQ

O čem film bude?
Naším cílem je představit cosplay lidem, kteří o něm nikdy neslyšeli, nebo mají díky médiím zkreslený pohled na to, kdo jsou tzv. cosplayeři. Chceme ve filmu ukázat dlouhou, finančně i psychicky náročnou cestu výroby kostýmu a to od prvotního nápadu na až po jeho realizaci. Film má sloužit jako náhled za oponu cosplay scény a zároveň jako odpověď na otázky jako „Co to vlastně je?“, „Proč tě tohle baví?“ nebo „Co z toho pak máš?“, „K čemu ti to je?“ a další.

Proč zrovna „Cosplay“?
„S oblibou říkám, že každé umění, ať už se jedná o film, knihu, hru či obraz, by mělo vzbuzovat emoce. Když poznávám práci cosplayerů, které obdivuju již několik let, vždy jsem v naprostém úžasu a zároveň mám radost, když vidím, že dělají, co je baví a naplňuje. Tyto a další emoce bych rád předal i ostatním lidem. Ať už se o cosplay sami zajímají či jsou jím doposud nepolíbení.“
Frederick Hrabálek, režisér filmu

Proč tito protagonisté?
Cosplayi se věnují miliony lidí na celém světě a jejich schopnosti a dovednosti se různí. Film je vizí režiséra, který chtěl zachytit co nejvíc různých technik a jejich využití, aby poskytl komplexní obraz toho, co všechno za dovednosti musí cosplayer ovládat. Pro film si tak vybíral cospleyery, z nichž se každý specializuje na něco jiného tak, aby představil co nejpestřejší paletu jejich kreativity. I když je takových úžasných a talentovaných lidí spousta, stopáž snímku neumožňuje dát prostor naprosto všem.

Bude film jen jeden velký Product Placement?
Rozhodně ne. Toho se opravdu nikdo nemusí bát. Product placement se ve filmu objeví, ale rozhodně na něm film není postavený a nikdo se nemusí bát, že by se jednalo víc o teleshopping než o film. Cílem je stále ukázat proces výroby a ukázat lidem, o čem cosplay je.

Můžu se ve filmu objevit?
Ano. Sice už ne jako jeden z hlavních protagonistů, ale je možné, že jsme se potkali někde na conu a natočili si s Vámi nějaké záběry. Nezaručíme, že ve filmu budou na sto procent, ale objevit se tam můžou. Takže už stačí jen počkat, až bude film hotový a připravený na vydání a přesvědčit se na vlastní oči.

Proč crowdfunding?
Natáčení filmu je náročná a drahá záležitost. A natáčení tohoto filmu jsme z větší části hradili ze svých vlastních zdrojů a částečně nám pomohli sponzoři. Skrze crowdfunding chceme budget projektu s pomocí lidí o něco zvednout, abychom mohli zajistit postprodukci a bezproblémovou distribuci a tento skvělý projekt neskončil, jak se lidově říká, v šuplíku.

Kdy se na film můžeme těšit?
Premiéra proběhne během roku 2023. V současné chvíli ale nemůžeme říct, kdy ani kde. Budeme Vás blíže informovat, až nadejde čas.

EnglishCzech